Odsłony: 2050

jaune                                                ltpl_logo1_color

UNIA EUROPEJSKA                                                                                              Sąsiedzi w działaniu

EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

 

W dniu 31 maja 2011 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego w Alytus na Litwie odbyła się konferencja na temat „Kształcenie zawodowe w Polsce i na Litwie – Studium przypadku na przykładzie szkół zawodowych Powiatu Giżyckiego i Centrum Kształcenia Zawodowego w Alytus”.

Zorganizowanie konferencji jest jednym z działań przewidzianych do realizacji w ramach projektu „Kształcenie zawodowe w rejonie transgranicznym podstawą rozwoju przedsiębiorczości” realizowanego przez Powiatu Giżyckiego, który reprezentuje Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych oraz ww. szkołę litewską.

Projekt ten jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa –Polska 2007-2013 i wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.”

W konferencji ze strony Polskiej uczestniczyli: Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty Pani Grażyna Przasnyska, przedstawiciel Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Radosław Kapela, Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, przedsiębiorcy z Giżycka, w tym: Zarząd Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Giżycku (Pani Halina Poboża, Pani Grażyna Pelc, Pani Łucja Jurewicz, Pan Mieczysław Smoleński, Pan Ryszard Dębicki), Zarząd Spółdzielni Wielobranżowej Niegocin (Pan Roman Zakrzewski, Pan Henryk Łakomski), przedstawiciel firmy PKS Mrągowo - Kierownik placówki terenowej w Giżycku Pan Stanisław Kozłowski, kierownictwo i nauczyciele szkół zawodowych Powiatu Giżyckiego, w tym: Pani Małgorzata Czopińska, Pani Bożena Giedziusiewicz, Pani Małgorzata Legucka - Łach, Pan Jerzy Janowski, Pan Robert Płatosz, Pan Włodzimierz Brdak.

Stronę litewską reprezentowali: dyrektor APRC Vytautas Zubras, wicedyrektorzy i nauczyciele przedmiotów zawodowych APRC, przedsiębiorcy z Alytus, w tym prezes oddziału
w Alytus Związku Przedsiębiorców na LitwieRomualdas Ambroževičius, lokalne władze samorządowe reprezentowane przez wicedyrektora administracji miasta.

Program konferencji:

 8.30 – 9.00

Rejestracja uczestników konferencji

9.00 – 9.15

Otwarcie konferencji, którego dokonali - dyrektor APRC Vytautas Zubras, dyrektor administracji miasta Alytus, Starosta Giżycki Mirosław Drzażdżewski, Kurator Oświaty Grażyna Przasnyska.

9.15 – 10.00

Cele, działania, produkty i rezultaty projektu – kierownik projektu Kazimierz Ambroziak

10.00 – 10.45

Kształcenie zawodowe w Polsce na podstawie szkół zawodowych powiatu giżyckiego – Kazimierz Ambroziak

10.45 – 11.15

Przerwa na kawę

11.15 – 12.00

Kształcenie zawodowe na Litwie podstawie Centrum Kształcenia Zawodowego w Alytus - zastępca dyrektora APRC - Juozas Karkauskas

12.00 – 13.00

Znaczenie kształcenia zawodowego w rozwoju społeczeństw Unii Europejskiej – dyrektor APRC Vytautas Zubras

13.00 – 14.00

Przerwa na obiad

14.00 – 15.00

Praca w grupach: Gastronomiczno –hotelarska, techniczna, budowlana. Tematy pracy: Możliwości i potrzeby współpracy przedsiębiorców Alytus i Powiatu Giżyckiego, potrzeby i możliwości wykorzystania potencjału przedsiębiorców do podniesienia jakości kształcenia zawodowego, kształcenie praktyczne na Litwie i w Polsce.

15.00 – 15.30

Prezentacja dorobku grup – moderatorzy grup wicedyrektorzy APRC

15.30 – 16.00

Podpisanie umowy o współpracy między Centrum Kształcenia Zawodowego w Alytus, a szkołami zawodowymi Powiatu Giżyckiego.

16.00 – 16.10

Zakończenie konferencji, którą podsumowali pani Halina Poboży – dyrektor biura Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, prezes Romualdas Ambroževičius, Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski oraz Pani Kurator - Grażyna Przasnyska

Wnioski z Konferencji

  1. Uzyskanie wysokiej jakości kształcenia zawodowego jest przedsięwzięciem skomplikowanym. Wymaga kosztownej bazy do kształcenia zawodowego, nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych oraz ścisłej współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi i przedsiębiorcami.
  2. Współpraca transgraniczna miedzy instytucjami kształcenia zawodowego może również pomóc w uzyskaniu wysokiej jakości kształcenia zawodowego.
  3. Konieczne jest zorganizowanie spotkania pomiędzy przedsiębiorcami miasta Alytus i Powiatu Giżyckiego w działającymi w poszczególnych branżach.

Produkty* osiągnięte w działaniu

Lp.

Nazwa wskaźnika

Wartość

Opis

1

Liczba partnerów

2

Szkoły zawodowe powiatu giżyckiego reprezentowane przez PZOSiPO (Polska) oraz Alytaus Proffesimo Rengimo Centras (Litwa)

2

Liczba struktur współpracy Transgranicznej

1

Szkoły zawodowe Powiatu giżyckiego – Alytaus Proffesimo Rengimo Centras

3

Liczba wydarzeń (imprez) zorganizowanych w ramach projektu

1

Organizacja konferencji

4

Liczba osób, które wzięły udział w wydarzeniach

83

  1. Przedsiębiorcy, władze lokalne, kierownictwo i nauczyciele szkół zawodowych Powiatu Giżyckiego – 42 osób,
  2. Przedsiębiorcy, władze lokalne, kierownictwo i nauczyciele szkoły Alytus - 41

* wg terminologii stosowanej w projektach

Konferencję prowadziła Dovile Šliuželytė.

Konferencję zorganizował Wspólny Zespół realizacyjny projektu, tj:

Dovile Šliuželytė

Katarzyna Pawliczuk

Emilia Kozłowska

Następna konferencja, która zostanie zorganizowana 12 września 2011 r. w Giżycku, będzie przeznaczona wyłącznie na ustalenie zasad współpracy szkół zawodowych i przedsiębiorców.

 img_2103

 img_2106

 img_2115

 img_2118

 img_2123

 img_2131

 img_2149

 img_2163

 img_2178

 img_2179

 img_2191

 img_2199

W załączeniu: prezentacja projektu w formacie Power Point 6.0

Opracował: Kazimierz Ambroziak