jaune                                                         ltpl_logo1_color

UNIA EUROPEJSKA                                                                                  Sąsiedzi w działaniu

Od 1 kwietnia bieżącego roku Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku działający w imieniu Powiatu Giżyckiego w partnerstwie ze szkołą na Litwie - Alytaus profesinio rengimo centras (Centrum  Edukacji Zawodowej w Alytusie) rozpoczął realizację projektu pn. „Edukacja zawodowa w regionie transgranicznym podstawą rozwoju przedsiębiorczości”.

Projekt ten jest wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.”

Głównym celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw Powiatu Giżyckiego i miasta Alytus. Cel ten będzie osiągnięty poprzez zorganizowanie współpracy przedsiębiorstw Powiatu Giżyckiego i miasta Alytus, podniesienie kwalifikacji pracowników przedsiębiorstw jak również osób uczących się w szkołach zawodowych poprzez intensyfikację i instytucjonalizację współpracy szkół zawodowych Powiatu Giżyckiego i Alytaus profesinio rengimo centras. Poprawa umiejętności zawodowych kandydatów na pracowników przedsiębiorstw nastąpi również poprzez wyposażenie w ramach projektu Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Giżycku i Alytaus profesinio rengimo centras w nowoczesne maszyny i urządzenia do kształcenia zawodowego.

Projekt przewiduje realizację następujących działań:

1. Organizacja 2 konferencji: w Alytus i w Giżycku dotyczących kształcenia zawodowego oraz współpracy przedsiębiorców i szkół zawodowych, jako możliwości zwiększenia jakości kształcenia zawodowego i poprawy konkurencyjności firm.
  2. Organizacja 2 Forów Biznesu: w Polsce i na Litwie, które będą stwarzały możliwość przedsiębiorcom z obu państw do zaprezentowania własnej działalności na terenie partnera.
  3. Utworzenie Grupy Roboczej, która będzie udzielała pomocyprzedsiębiorcom poprzez:
    a) wyszukiwanie zamówień publicznych na Litwie oraz w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Alytus i Powiatu Giżyckiego,
    b) informowanie o tym przedsiębiorców biorących udział w projekcie (sygnatariuszy porozumienia),
    c) wspomaganie wspólnych działań przedsiębiorców z Powiatu Giżyckiego i Alytus poprzez opracowanie strony formalnej ofert przedsiębiorców w języku partnera w zamówieniach transgranicznych.
  4. Organizacja 2 szkoleń pracowników przedsiębiorstw z zakresu zamówień publicznych z uwzględnieniem warunków panujących w kraju partnera, odpowiednio dla polskich pracowników przedsiębiorstw z zakresu prawa litewskiego, dla litewskich pracowników przedsiębiorstw z zakresu prawa polskiego.
  5. Opracowanie i publikacja Studium „Przedsiębiorczość w Powiecie Giżyckim oraz w Mieście Alytus”
  6. Organizacja praktyk dla 80 uczniów szkół zawodowych w kraju partnera.
  7. Modernizacja Centrum Kształcenia Praktycznego w Giżycku oraz zakup i instalacja 312 maszyn i urządzeń jako wyposażenia dydaktycznego.
  8. Zakup 68 urządzeń jako wyposażenia dydaktycznego na potrzeby Alytaus profesinio rengimo centras.

W ramach projektu została już przeprowadzona procedura zamówień publicznych na wyłonienie Wykonawcy do przebudowy budynku Centrum Kształcenia Praktycznego w Giżycku. Z Wykonawcą w dniu 5 maja 2011 r. podpisano umowę na realizację zamówienia. Nawiązano współpracę z kilkoma przedsiębiorcami, jednakże w dalszym ciągu zachęcamy przedsiębiorców do udziału w projekcie.

Pierwszym działaniem, w którym przedsiębiorcy mogą uczestniczyć bezpłatnie jest udział
w Konferencji w Alytus (Litwa). Szczegółowych informacji na temat projektu i udziału przedsiębiorców udziela Dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku - Kazimierz Ambroziak, ul. Smętka 7, tel. 87 429 94 34.

Opracowała: Katarzyna Pawliczuk